
PODSTAWOWE INFORMACJE
- TYTUŁ CardioCarePack - pakiet nowoczesnych rozwiązań w terapii monitorowanej u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca wspierający rozwój medycyny spersonalizowanej
- NUMER PROJEKTU POIR.01.01.01-00-1196/19
- KATEGORIA Projekt B+R
- WYKONAWCY LabExperts sp. z o.o.; Zakład Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej na Wydziale Farmaceutycznym, Gdański Uniwersytet Medyczny
- LATA REALIZACJI 2020-2023
- KLASYFIKACJA OECD Nauki medyczne i nauki o zdrowiu.
- LOKALIZACJA Gdańsk, Łódź

Konsorcjum LabExperts sp. z o.o. i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich CardioCarePack – pakiet nowoczesnych rozwiązań w terapii monitorowanej u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca wspierający rozwój medycyny spersonalizowanej.
Celem projektu jest: Prace B+R dotyczące opracowania innowacyjnego w skali kraju pakietu metod pozwalających na precyzyjne i skuteczne oznaczanie stężeń leków stosowanych w terapii arytmii serca oraz narzędzie teleinformatycznego
Dofinansowanie projektu z UE: 6 905 836,43 PLN
Przedmiot i tło projektu
W ramach projektu przeprowadzimy prace B+R dotyczące opracowania innowacyjnego w skali kraju pakietu metod, pozwalających na precyzyjne i skuteczne oznaczanie stężeń leków stosowanych w terapii arytmii serca (ang TDM, therapeutic drug monitoring). TDM definiuje się jako działanie mające na celu optymalizację farmakoterapii u indywidualnego chorego w oparciu o pomiar stężenia leku we krwi, zasady farmakokinetyki i kryteria farmakodynamiczne.
Aktualnie stosowane schematy nasycania lekami uwzględniają głównie masę ciała pacjenta, w miarę możliwości również funkcję nerek i wątroby, jednak nie biorą pod uwagę metabolizmu chorego. Często bywa on kluczowy dla leków antyarytmicznych cechujących się wąskim indeksem terapeutycznym. Wyznaczenie zbyt małej dawki leku będzie się wiązało z brakiem efektu terapeutycznego, który może prowadzić do stanów zagrożenia życia. Za duże wysycenie krwi lekiem może skutkować jego akumulacją i prowadzić do pogorszenia funkcji wątroby i niewydolności nerek. TDM przybiera na znaczeniu w perspektywie liczby zachorowań na arytmię serca, która w Polsce szacowana jest na ok. 0,8 mln os. a w Europie na ok. 13 mln os.
Zadania w projekcie
Projekt rozpoczynamy od VI TRL. W ramach zaplanowanych prac zrealizujemy 5 zadań, które pozwolą nam osiągnąć IX TRL, co oznacza, że osiągniemy pełną gotowość do komercjalizacji.
Rezultat projektu
- Spersonalizowana diagnostyka medyczna – wzrost bezpieczeństwa pacjentów.
- Usługa wysoko dostępna – wykorzystanie suchej krwi włośniczkowej, którą pacjent pobierze w domu.
- Oprogramowanie, które będzie wspierało lekarza w podejmowaniu decyzji podczas farmakoterapii.
Grupy docelowe
Wyniki prac skomercjalizujemy w postaci usług diagnostycznych jako podwykonawca sieci laboratoriów analitycznych, realizujących zadania dla podmiotów opieki zdrowotnej.
Słowa kluczowe
Terapia monitorowania stężenia leku, arytmia, leki antyarytmiczne, migotanie przedsionków, medycyna spersonalizowana, indeks terapeutyczny.